سوالات متداول

سوالی دارید؟

از چه سنی در کودکان می توان از خمیر دندان استفاده کرد ؟

بهترین پاسخ زمانی است که کودک بتواند آب دهان خود را بخوبی خالی کند . بعضی از سازندگان خمیر دندان ادعا می کنند خمیر دندان شرکت آنها قابل بلع و برای کودکان ایمن است . با توجه به عدم دسترسی  به تحقیقات علمی بهتر است به توصیه بالا عمل کنیم .

اولین دندان شیری کودک در چه سنی بیرون می آید؟

اولین دندان شیری معمولا دندان ثنایای پایین ودر حدود 6 ماهگی رویش می کند . تغییر در زمان رویش بسیار به چشم می خورد وتا حدود 6 ماه تفاوت ، با سن فوق طبیعی بنظر می رسد . هر چند در بعضی کودکان ، یک سال وچهار ماهگی هم رویش پیدا کرده است .

آیا مصرف شیر شبانه در کودکان تاثیری در پوسیدگی دندان آنها دارد؟

استفاده از شیشه شیر ( شیر خشک یا شیر گاو ) ، نوشیدنی های شیرین درشیشه ( شیرعسل ) در خواب در بروز پوسیدگی دندان نقش ثابت شده دارد . اما درمورد شیرمادرنتایج قطعی نیست . با توجه به اهمیت شیر مادر بهتر است بجای قطع شیر شبانه از بهداشت دهان ( تمیز کردن با گاز وآب بعد از هر بار شیر خوردن در شب ) استفاده کرد .

آیا درکودکان زیر دو سال می توان از مسواک استفاده کرد؟

قطعا باید از زمان رویش اولین دندان شیری دندانها را پاک کرد . در مورد دندانهای جلو می توان از گاز ( پارچه تمیز ) نیز استفاده کرد اما با رویش دندانهای کرسی ، مسواک ضروری است .

آیا بین پوسیدگی دندان وتغذیه کودک رابطه ای وجود دارد ؟

قطعا رابطه وجود دارد . این رابطه بسیار پیچیده وچند بعدی است . ترکیب ماده غذایی ، قوام وغلظت آن ، زمان مصرف غذا و..... وخصوصیات فردی کودک و دهان وی روی هم اثر دارد .

درچه صورت از روکش دندانی استفاده می شود ؟

در صورتی که دیواره های دندان شیری بسیار ضعیف شده باشند بطوریکه احتمال شکستن دندان یا ترمیم در طی زمان وجود داشته باشد از روکش استفاده می کنیم .

آیا فلوراید تراپی ضرر دارد ؟ فلوراید سمی است ؟ و سوالات متنوع دیگر ؟؟؟

فلوراید مشابه تمام ترکیبات داروئی ( یا حتی غذایی ) در صورت استفاده مناسب مزایای زیادی برای فرد دارد . هیچ مقاله یا تحقیق علمی در مورد اثر متقابل فلوراید با بیماریهای مختلف وجود ندارد . تنها نکته استفاده از فلوراید در دوز ( اندازه یا میزان ) مناسب خودش است به طوری که درصورت استفاده همزمان از چند منبع فلوراید و بلع آنها ( استفاده موضعی از چند منبع فلوراید بسیار توصیه می شود ) به خصوص در کودکان سبب ایجاد لکه هایی روی دندان ها می شود . به همین دلیل برای کودک زیر 3 سال که هنوز توانائی خارج کردن کامل آب دهانش را ندارد خمیر دندان فلوراید دار توصیه نمی شود .

فلوراید تراپی را از چه سنی می توان برای کودکان شروع کرد ؟

از زمان رویش اولین دندان می توان فلوراید تراپی را شروع کرد ( 2013  انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا ) اما این مسئله باید منظم وبر اساس تاریخچه کودک ، یافته های بالینی و استعداد کودک به پوسیدگی ارزیابی شود .

آیا مسواک برقی از مسواک دستی در کودکان بهتر است ؟

مسواک برقی به مهارت دست نیاز ندارد و اگر باعث افزایش انگیزه در کودک شود می تواند بهتر عمل کند اما ضرورتا مسواک برقی از دستی بهتر نیست .

شیار پوش یا فیشورسیلانت در پیشگیری ازپوسیدگی دندان تاثیری دارد ؟

بلی ، در کاهش پوسیدگی در شیارهای دندان کاملا موثر است .

دلایل استفاده از بیهوشی درکودکان چیست ؟

عدم همکاری کودک به خاطر سن کم  - ناتوانی ذهنی وجسمی - انجام ایمنی کار با حداکثر کیفیت  - کاهش استرس کودک از صندلی دندانپزشکی

آیا خمیر دندان برای دندان ها ضرر دارد ؟ یا شیرین کننده خمیر دندان ها ، دندان ها را بیشتر خراب می کند ؟ ( تبلیغات فضای مجازی )

اصولا به جز خمیر دندان های سفید کننده که خاصیت سایندگی زیادی دارند ، در ترکیب سایر خمیر دندان ها مواد استانداردی دارد که سال ها کارایی خود را نشان داده اند . شیرین کننده اکثر خمیر دندان ها سا خارین است که به هیچ عنوان اثر پوسیدگی ندارد. 

از چه خمیردندانی برای کودک استفاده کنیم ؟

با توجه به سن کودک شرایط متفاوت است برای کودک زیر 3 سال که هنوز توانائی خارج کردن کامل آب دهانش را ندارد خمیر دندان فلوراید دار توصیه نمیشود . برای سایر کودکان استفاده از خمیر دندان فلورایددار متناسب با سن (براساس مزه و طعم ) ضروری است . در مورد برند ، نوع ایرانی استاندار یا خارجی معتبر ( تقلبی نباشد ) می توان استفاده کرد. 

چرا علی رغم مسواک زدن ، دندان های کودک خراب می شود؟

پوسیدگی دندان ، بیماری چند عاملی است وعوامل متعدد برای بروز و کنترل آن لازم است. مسواک زدن فقط یکی از راههای رعایت بهداشت دهان است. برای پیشگیری از پوسیدگی کنترل رژیم غذایی ، استفاده از نخ دندان وسایر روش های کمکی مثل دهان شویه ها ، فلوراید تراپی و فیشورسیلانت بر اساس میزان ریسک پوسیدگی در هر فرد باید مد نظر قرار گیرد. 

از چه سنی ، چند بار در روز مسواک زده شود؟

اززمان رویش اولین دندان شیری بهداشت دهان ودندان باید شروع شود.حداقل دوبار درروز (صبح قبل از صبحانه وشب قبل از خواب) دندان ها مسواک زده شوند.باید تمام دندان ها به صورت سیستماتیک مثلا با شروع از راست بالا وختم به چپ پائین تمیز شوند . 

آیا استفاده از نخ دندان در کودکان ضروری است ؟

بلی ، به محض بسته شدن تماس بین دندانی ، استفاده از نخ دندان الزامی است . 

چه مسواکی برای کودک استفاده کنیم ؟

مسواکی با موهای نرم وسر کوچک واصولا برند یا مارک خاصی توصیه نمی شود . 

آیا ازدهان شویه برای کودک استفاده کنیم ؟

استفاده از دهان شویه ها تاسن 6 سالگی برای کودکان مجاز نیست . دهان شویه ها انواع مختلف وموارد کاربرد متنوع دارند. استفاده از دهان شویه به صورت متداول ( مثلا با عنوان کلی دهان شویه کودکان ) توصیه نمی شود.دهان شویه های دارای فلوراید را می توان به عنوان روش کمکی در کنترل پوسیدگی های دندان درکودکان باریسک پوسیدگی (مثلا دردوره درمان های ارتودنسی یا کودکی با پوسیدگی های زیاد بین دندانی ) به صورت هفتگی یا روزانه استفاده کرد ( بر اساس تجویز دندانپزشک ). سایر دهان شویه ها در موارد خاص استفاده می شود .مثلا دهان شویه های دارای کلر هگزیدین یا لیسترین در یک دوره زمانی محدودبراساس تجویز دندانپزشک استفاده می شود.

نخ دندان برای کودک لازم است ؟

از زمان تماس دندان ها در کنار هم به طوری که مسواک نتواند تمامسطوح دندانی را تمیز کندنخ دندان باید استفاده شود . معمولا این اتفاق برای دندان های عقب کودک بعد از 3 سالگی رخ می دهد . نخ دندان کشیدن تا اواسط دوران مدرسه باید توسط والدین برای کودک انجام شود . سن بدست آوردن مهارت برای این کاردر کودکان متفاوت است . شاید مهارت های دستی مثل توانائی بستن بند کفش بتواند زمان آموزش وانتقال مسئولیت به کودک را نشان دهد . نخ دندان مورد استفاده ، همان نخ دندان های رایج بازار است . اما می توان از انواع گیره ( قلاب ) دار که کاربرد راحت تری دارد هم استفاده کرد . در هنگام نخ کشیدن در تماس های محکم دندانی نخ را با حرکت آرام اره ای از تماس به سمت لثه حرکت می دهیم تا حرکت نا گهانی باعث درد یا آزردگی لثه ها نشود . بهتر است شب ها قبل از مسواک زدن نخ دندان استفاده شود.

در کودکانی که حالت تهوع دارند چگونه مسواک بزنیم ؟

رعایت بهداشت برای این گروه از کودکان ( ودر کل افراد ) بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت بروز مشکلات دندانی ، درمان دندانپزشکی چند صد برابر سخت تر از مسواک زدن است پس به این بهانه مسواک زدن را تعطیل نکنیم ! استفاده از مسواک با سر بسیار کوچک ، تغیر نوع خمیر دندان ( گاهی حذف آن اگر با مزه مشکل داریم ) واز همه مهم تر دقت در هنگام کار که مسواک با ناحیه های حساس دهان برخورد نکند می تواند به بهبود شرایط کمک کند. درکل بهتر است معده کودک هم پر نباشد . استفاده از دهان شویه ها میتواند کمک کننده باشد اما جایگزین نیستند.

مسواک برقی برای تمیز کردن دندان ها بهتر است ؟

اصولا در مواردی که فرد با مسواک دستی بهداشت دهانی خوبی دارد ودهان به خوبی تمیز می شود مسواک برقی ضروری نیست ؛ اما استفاده از مسواک برقی مزایایی هم دارد ، اولین مسئله بحث انگیزشی واستفاده از وسیله جدید است از نظر علمی اثبات شده است که کاربرد آن به خصوص در زمان محدود افزایش می یابد . اما بعضی از مسواک های برقی با حرکت های خاص واقعا در تمیز کردن دندان ها موثر هستند ودر مواردی مهارت دست کمتری نیاز دارند . وبهتر است براساس شرایط هر فرد تصمیم گرفت آیا مسواک برقی ضروری است یا نه ؟
مرکز پشتیبانی

هنوز به کمک نیاز داری؟

فرم سوال زیر رو پر کن تا به سوالت پاسخ بدیم!