مراقبت حين درمان ارتودنسی متحرك

دستگاههای ارتودنسی متحرک در موارد متعددی تجویز می شوند.علیرغم ظاهر ساده ، نقش آنها در درمان ، بسیار مهم وجدی است بطوریکه در برخی از بیماران استفاده مناسب از این وسایل به قیمت دور شدن از درمان های پیچیده ای مثل جراحی فک است. شرط لازم  برای موفقيت درمان با دستگاههای متحرک ، استفاده کافی از آنها با توجه به زماني است كه دندانپزشک توصيه مي كند که در اغلب موارد نیازمند حداقل 16 ساعت استفاده در شبانه روز است. بهتر است این وسایل تنها در هنگام صرف وعده های اصلی غذایی از دهان خارج شوند . استفاده نامناسب از دستگاهها ، منجر به عدم قرار گیری درست آنها در دهان، درد و ناراحتي ، لقي دندانها و از بین رفتن نتایج درمانی بدست آمده می شود

در ابتدای درمان ممکن است این دستگاهها نحوه صحبت کردن کودکان را موقتا تغییر دهند ولی اغلب کودکان خود را با آن وفق داده و بعد از طی یک الی چند روز بطور عادی صحبت می کنند. همچنین ممکن است در طی 48 ساعت اول، آب دهان بیمار زیاد شده و قورت دادن آن سخت باشد . این مسأله جای نگرانی نداشته و فرد به سرعت به آن عادت میکند.

در طی درمان، کودک می تواند رژیم غذایی عادی داشته باشد ولی برای جلوگیری از شکسته و کج شدن اجزاء دستگاههای ارتودنسی بهتر است از خوردن مواد غذایی چسبنده مثل آدامس ، شکلات و غذای سفت مثل ته دیگ خودداری کند . برای حفظ سلامتی دندانها و لثه ، بعد از هر بار غذا خوردن، دندانها مسواک زده و پلاک متحرک با مسواک بدون افزودن خمیردندان یا ماده شوینده دیگر، فقط با آب کافی شسته شود. در مواقعی که از پلاک استفاده نمی کنید، آن را در یک ظرف در بسته نگهداری و جهت جلوگیری از شکسته یا کج شدن ، از گذاشتن آنها در گوشه و کنار و جیب لباس اجتناب کنید.

طراحی و ساخت و دستور استفاده از دستگاههای متحرک ارتودنسی برای هر بیمار متفاوت است، لذا فقط دستورات توصیه شده را بکار ببرید و از دستگاری کردن اجزاء آن خودداری نمایید.

گم شدن، شکسته شدن یا تغییر شکل اجزاء پلاک به علت استفاده نامناسب ، مستلزم پرداخت هزینه جهت ساخت مجدد پلاک می باشد.

عدم همکاری بیمار به هر شکل در استفاده یا نگهداری از پلاک متحرک موجب افزایش طول درمان و در صورت تکرار موجب قطع درمان می گردد.

در موارد اورژانسی مثل شکستن اجزاء پلاک ، آسیب احتمالی به دندان ، لثه یا گونه و یا وجود هر گونه درد و ناراحتی بلافاصله با مطب تماس بگیرید.